Kaip jau rašiau straipsnelyje "Nuo ko pradėti", yra atskira apgaulių rūšis - "fantastinės laidos". Joms priklauso ženklai, atseit išleisti kažkur, nors valstybių, kur jie išleisti tiesiog nėra, bei ženklai, kurių niekad neišleido ta šalis, kurios pavadinimas ant ženklų parašytas.
Bene labiausiai paskutiniu metu tokių ženklų leidyboje pasireiškė gauja lietuvių - Algirdas Šatas, Karolis Malinauskas, Anton Vesselov su keliomis kompanijomis, veikiančiomis Lietuvoje ir Baltarusijoje - "Conquest Trading Corporation", "Stamperija", "Vertex" ir kitomis.
Pasaulį šie lietuviški sukčiai nustebino savo drastišku įžūlumu: iki jų niekas nedrįsdavo leisti egzistuojančių valstybių pašto ženklų padirbinių, drąsiausi veikėjai išleisdavo nebent tokius ženklus, kaip "Sealand" ar pan., arba, kitu atveju, sudarydavo su kokia nors trečiarūše šalimi sutartį dėl pašto ženklų leidybos ir pretenduodavo į tai, kad jų ženklai yra tikri, mat yra sutartis (nesvarbu, kad nėra atskiro tokios ar anokios laidos užsakymo).
Na, bet tai detalės. Jei rimtai, tai nei vieni, nei kiti, nei treti ženklų variantai neturi jokios vertės. Išimtimi būtų nebent kelios specifinės propagandinės laidos, realiai naudotos pašte, pvz., Italijoje išleisti Hitleriai - giltinės, platinti Vokietijoje apie 1944. Bet tai vėlgi kita kalba...
Nėra jokio fantastinių laidų katalogo, pats tokių laidų skaičius - toks milžiniškas, kad surinkti bent ketvirtį tokių ženklų neįmanoma. Taigi, vienintelis būdas juos atskirti - išmokti remtis bendrais požymiais. Aišku, net ir tada neišvengsite klaidų - pav., per metus į Michel katalogą pakliūna bent kelios fantastinės arba nelegalios laidos, kurios išimamos tik po metų ar dviejų, jas identifikavus... Tačiau kokį 100 kartų klaidų skaičių sumažinti galima, tiesiog žinant paprastas tiesas.
Taigi, jei ruošiatės pirkti ženklus, pirmiausiai atkreipkite dėmesį į šiuos dalykus:
1. Kur išleistas pašto ženklas? Jei tai Europos valstybė, JAV, ar pan., vargu, ar tai falsifikatas: šios šalys turi griežtus įstatymus, savo pašto ženklų falsifikavimą interpretuoja beveik taip pat griežtai, kaip ir pinigų, falsifikatorius gali gaudyti tarptautiniais mastais - taigi, visokie sukčiai nerizikuos, leisdami šių šalių padirbinius.
2. Jei pašto ženklas kokios nors Afrikos, Azijos šalies ar bala žino kur esančios nerišlios salos, būkite atsargesni - tarp šių ženklų yra daug fantastinių laidų.
3. Atkreipkite dėmesį į tai, kas pašto ženkle pavaizduota: dauguma šalių leidžia ženklus tik itin ribotomis, valstybiniu mastu svarbiomis temomis. Visokie žvėreliai, traukinukai ir pan. netgi populistiniuose kraštuose sudaro tik ribotą dalį. Tikriems ženklams gana būdingas juos išleidusios valstybės atitikimas (nors yra ir išimčių, pvz., D.P.R.K. Korea, Viet-Nam, Mongolia ir pan. leidžia belenką): jei tai Afrikos šalis, ji neleis ženklų su bebrais ir pingvinais, jei Azijos šalis, vargu, ar ji leis ženklus su popiežiumi, o arabai vargu ar leis ženklus su traukiniais.
4. Pašto blokai - visoms šalims išskirtinis dalykas. Lietuva per metus pašto blokų išleidžia tik du - tris, tad jei parduotuvėje matote, kad kažkokia šalis per metus išleido 10 blokų vien dailininkams - tai beveik neabejotinai fantastinė laida.
5. Pašto ženklai - valstybės vizitinė kortelė, todėl net prasčiausios šalys pasistengia, kad jie atrodytų gražiai. Jei matote, kad ženklai atspausdinti giliaspaude (reljefiškas aiškių linijų piešinys), kompozicija graži, ženklai patrauklūs - tikėtina, kad tai originalai. Bet jei matote baisią perforaciją - netolygūs kirtimai, blokuose kirtimai iki pat kraštų, perforacijoje pasilikęs popierius, nesąmoninga kompozicija, perforacija kerta juose vaizduojamų žmonių galvas, etc., nors pats ženklas spalvingas - tai, greičiausiai fantastinės sukčių laidos.
6. Ženklų temos visada būna rimtos, visuomeniškos. Net jei tai ženklai apie vaikus. Jei matote ženklus apie mikimauzus, roko grupes, aktorius, plikas mergas, golfą, etc. - sunerimkite. SMARKIAI SUNERIMKITE. Absoliučiai visi ženklai apie Harį Poterį, Žvaigždžių karus, King Kongą, Bruce Lee, Marilyn Monroe, Mickey Mouse, Tom and Jerry, Sharon Stone ir pan. - šlykščios klastotės.
7. Jei tiesiog matote ant ženklo šalies pavadinimą, kuris nieko nesako, irgi sunerimkite. Aišku, yra labai keistų valstybių ir teritorijų, turinčių paštą, tačiau vis vien sunerimkite.
8. Jei ženklų tema yra žilos kumelės beliberda, pvz., "Karaliai ir šachmatai", "Geriausi pasaulio žmonės", "Automobiliai ir aktoriai", "Gagarinas ir popiežius", "Papūgos ir pingvinai" - greičiausiai tai eilinė fantastinė laida.
9. Jei ženkluose pastebėsite kokios nors firmos reklamą ar prekinį ženklą - greičiausiai tai vėl fantastinė laida (nor būna ir išimčių, pvz., realūs ženklai DPRK Korea "History of Mercedes Benz"). Jokiuose realiuose ženkluose nerasite cigarečių ar alkoholio reklamos: tai patikimas sukčiavimo požymis.
10. Atkreipkite dėmesį į smulkias detales: jei dailės reprodukcijoje rėmeliai apipavidalinti barokiškai, o paveikslas - modernaus dailininko - tikėtina fantastinė laida. Tiesiog valstybė ženklui kurti pasamdytų normalų dailininką, o falsifikatoriai samdo chaltūrščikus.
11. Jei tai blokas, o jo apipavidalinime panaudoto paveikslo ar nuotraukos viena esminių dalių, pvz., žmogaus veidas, uždengta kitu elementu, pvz., bloke esančiu ženklu - tikėtina, kad šį ženklą kūrė falsifikatoriai.
12. Jei bloko kraštai naudojami tik kaip fonas, be užrašų - tikėtina vėlgi, kad tai fufelis.
13. Jei pašto ženkle kažkas pavaizduota, bet neparašyta, kas - irgi susimąstykite, ar nėra kitų falsifikavimo požymių.
14. Vienu iš dažniausių fufelio požymių yra tai, kad ženklas - kokios nors nuotraukos reprodukcija. Realių valstybių ženklai dažniausiai piešiami specialiai, taigi, nuo nuotraukų gerokai skiriasi, net jei nuotraukos elementas ženkle ir yra. Jei ženklas atrodo, kaip nuotrauka su tekstu - irgi susimąstykite, ar nėra kitų požymių.
15. Vėlgi, jei pašto ženklas kokia nors klaikia valstybine tema, jame pavaizduota nyki Turkmėnijos Žemaitė arba Angolos mokesčių įstatymo 4-o straipsnio 5-o punkto tekstas - tikėtina, kad tai yra originalūs, tikri ženklai - falsifikatoriai tokių baisybių nedaro
Žemiau yra paveiksliukų, kaip atrodo falsifikuotos, fantastinės laidos. Beje, daugumoje - lietuviškos

Kai saka - garbė mūsų šūdų karalaičiams, kokiais drąsiai gali būti pavadinti tie veikėjai - Algirdas Šatas, Karolis Malinauskas, Antonas Veselovas.
Tai tiek vat... Jei kam reiks - pratęsiu, nors ir šiaip norėtųsi padiskutuoti - negi aš čia vienas pašto ženklus renku?
