Keisčiausių faktų apie muziką dešimtukas. Nežinau, ar juos įtraukusi turi Gineso rekordų knyga, bet, šiaip ar taip, juokinga. Gal įdomybių prisiminsite ir jūs?
10 vieta: Prancūzų generolai didžiosios revoliucijos metu, prašydami pastiprinimų, rašydavo: "Atsiųskite du pulkus kareivių arba tūkstantį "Marselietės" egzempliorių", turėdami omenyje savanorius.
9 vieta: Arabams (o ir šiaip musulmonams) draudžiama švilpauti visokias melodijas. Ne dėl to, kad tai būtų šiaip negražu, o dėl to, kad švilpavimas islamo šalyse laikomas "šėtono muzika".
8 vieta: Keistas faktas apie gamtą: Jei kokioje nors palėpėje imsi groti smuiku, iš vysų plyšių išlįs susislėpę vorai. Išties, jie visai nenori klausytis muzikos - tiesiog voratinkliai nuo smuiko garso ima virpėti ir vorai nutaria, kad jiems į spastus pakliuvo musės.
7 vieta: Viduramžiais žiurkes iš miestų tikrai išviliodavo dūdele. Tiesa, neaišku, kiek tai buvo efektyvu, tačiau egzistavo netgi speciali profesija - dūduotojas - žiurkgaudys. Gali būti, kad tai ir pasiteisindavo - prieš kelerius metus kažkokioje senoje anglų pilyje surengus roko koncertą, visos žiurkės iš ten išsikraustė.
6 vieta: Tarybiniais laikais daugelis kompozitorių buvo itin vertinami. O Volgos upe vienu metu plaukiojo garlaivis, ant kurio nosies buvo parašyta: "K. Dunajevskis". Bet Dunajevskis išties buvo ne "K.", o Izaokas. Pabandžius pekeisti pavadinimą, pasipriešino garlaivio komanda - jie teigė, kad viskas teisingai - garlaivis vadinosi "Kompozitorius Dunajevskis", bet tiesiog toks ilgas pavadinimas ant laivo nosies netilpo.
5 vieta: Unikalus atvejis muzikos istorijoje - 1792 metais kompozitoriaus Čimarozos operos "Slapta santuoka" premjeroje žiūrovai plojo taip garsiai, kad artistai buvo privesrsti dainuoti "bisą". Ir ne šiaip "bisą", bet visą operą iš naujo. Netgi Lučianas Pavarotis nėra regėjęs tokio pasisekimo.
4 vieta: Kitas garsus tenoras, Karuzo, irgi kartą įsivėlė į įdomią istoriją. Kartą jis į banką atėjo be jokių dokumentų ir kasininkas paprašė įrodyti, kad jis yra jis. Karuzo sudainavo ariją iš operos "Toska" ir kasininkas pripaino - taip, čia tikrai Karuzo ir išmokėjo pinigus. Vėliau Karuzo pasakojo, kad niekad gyvenime taip nesistengė, kaip tą kartą.
3 vieta: Šaliapinas ir Gorkis jaunystėje bandė įstoti į tą patį chorą. Šaliapiną, vieną žymiausių visų laikų operos vokalistų, prametė. O gorkį, kuris, amžininkų teigimu, dainuoti visiškai nemokėjo, paėmė dėl gero balso.
2 vieta: Fonogramos, kuriomis taip piktnaudžiauja visokios lietuviškos žvaigždutės, žinomos jau nuo XIX amžiaus: kažkoks italų kompozitorius į savo koncertus atsitempdavo fonografą, kuriuo grodavo savo fortepijono kūrinius.
1 vieta: Pats keisčiausias istorinis kazusas, susijęs su muzika, įvyko Rusijoje. Nikolajus I labai nemėgo kai kurių kompozitorių. Vienas iš nemėgstamų buvo gan garsus kompozitorius Glinka. Nikolajus I jo nemėgo tiek giliai, kad oficialiai pakeitė prasikaltusiems karininkams skiriamą hauptvachtą į privalomą apsilankymą Glinkos operoje "Ruslanas ir Liudmila".