senas straipsnis, bet labai tinka i tema

Nemunas 2004-08-05 nr. (16-457)
http://test.svs.lt/?Nemunas;Number(78);Article(1401);
Visus tris antraštėje minimus ,,objektus“, lyg ir nedaug bendra turinčius, sieja Lietuvos pašto ženklai. Jie – svarus valstybingumo įrodymas. Meniškos, nedidukės miniatiūros mums patiems ir pasauliui primena svarbiausias istorines datas, garbiausius tautiečius, supažindina su miestų herbais, fauna ir flora. Temų gerokai daugiau. Nuo 1990 metų, kai dailininkė Violeta Skabeikienė sukūrė šviesą laikantį angelą (kuklią, atkerpamą iš lapo, be perforacijos ir klijų miniatiūrą atspausdino „Spindulio“ spaustuvė Kaune), jau pasirodė 388 lietuviški pašto ženklai. Daug ar mažai? Į šiuos bei kitus „Nemuno“ klausimus atsako VĮ „Lietuvos paštas“ Pašto ženklų leidybos skyriaus viršininkas Vytautas Petras Jastiuginas.
– Ar naujos arba atsikūrusios valstybės pašto ženklai domina pasaulio filatelistus? Kokia šiuo metu situacija pačioje Lietuvoje?
– Lietuviški pašto ženklai milžinišką susidomėjimą kėlė pirmuosius ketverius metus po nepriklausomybės atkūrimo. Žinoma, vėliau ši banga nuslūgo, o dirbtinai pašto ženklų populiarumą nei padidinsi, nei sumažinsi. Deficito nėra, kam ir kiek reikia – nusiperka. Atkūrus nepriklausomybę Lietuvos filatelistų sąjunga vienijo daugiau kaip dešimt tūkstančių žmonių. Šiuo metu oficialiai įregistruota ir nario mokestį moka apie pusketvirto šimto narių. Kasmet pasirodo maždaug 25 nauji pašto ženklai, jų tiražai vidutiniškai nuo pusės milijono smuktelėjo iki trijų šimtų tūkstančių. Palyginkite su filatelistų skaičiumi...
– Ką žadate lietuviškų pašto ženklų gerbėjams?
– Artėja Lietuvos vardo istoriniuose šaltiniuose paminėjimo tūkstantmetis, kasmet išleidžiame po pašto bloką „Lietuvai 1000 metų“, dailininko Henriko Ratkevičiaus sukurtas šios serijos blokas 2003-iaisiais pelnė gražiausio metų pašto ženklo titulą. Stengiamės atspindėti svarbiausius istorijos momentus. Naujausio bloko temos buvo Pilėnų gynyba, mūšis prie Mėlynųjų vandenų, Lietuvos krikštas ir Žalgirio mūšis, paskelbtas konkursas Pabaisko mūšiui, Pirmajam Lietuvos statutui, valakų reformai ir Liublino unijai pašto ženkluose atspindėti. Tai nelengvas darbas, autoriams tenka studijuoti istorinius šaltinius, surasti tokį temų sprendimą, kad visiems būtų įdomu žiūrėti. Populiarios įžymių žmonių, muziejų fondų, herbų, floros ir faunos serijos, žadame vėl atnaujinti bažnyčių seriją. Dviejuose pašto ženkluose, skirtuose ežerų faunai ir florai, piešinys turėtų pereiti iš vieno ženklo į kitą, planuojame sukurti savilipių pašto ženklų bukletuką iš 6-8 įvairioms progoms skirtų sveikinimo miniatiūrų.
Kiekvieną kartą, nutarus išleisti naują pašto ženklą, skelbiamas konkursas. Jame privalo dalyvauti ne mažiau trijų autorių, nors kartais susiburia ir keliolika. Šiuo metu lietuviškų pašto ženklų spausdinimo konkursą yra laimėjusi Vengrijos vertybinių popierių spaustuvė.
Kostas Katkus, Viktoras Jasanauskas, Jokūbas Zovė, Ieva Načiulytė, Aušrelė Ratkevičienė ir kiti autoriai studijuoja ikonografinę medžiagą, domisi istoriniais faktais, konsultuojasi su specialistais, kad jų kūriniai sėkmingai atlaikytų laiko išbandymą, taptų filatelijos ir visos Lietuvos kultūros savastimi. Pražiopsoti lengva, pataisyti – sunku, tad visi stengiamės neskubėti, kruopščiai dirbti. [/i]