Taigi, kažkada rinkau pašto ženklus. neseniai atsiverčiau savo rinkinius ir vėl pradėjau...
Tema visgi įdomi, tad padarysiu įvadą į kai kuriuos bendrus, neakivaizdžius dalykus (tiesiog kratinys - ko nežino daugelis):
* Filatelija - puikus būdas pažinti pasaulį kolekcionuojant - pašto ženkluose atsispindi ir valstybių politika, ir istorija, ir asmenybės, ir gamta, ir kultūra.
* Filatelijos verslas (jo dalimi laikytinas ir pats pašto ženklų kolekcionavimas) - antras pagal pelningumą verslas pasaulyje. Už filateliją pelningesnė tik numizmatika.
* Yra pašto ženklų, kurių vertė siekia dešimtis tūkstančių dolerių. Lietuviški rekordininkai gali kainuoti šimtus dolerių, gal ir brangiau.
* Lietuvos pašto ženklams priskiriami 4 vienu ar kitu metu savarankiškai veikusių valstybių (ar jų veiklos periodų) ženklai: Lietuvos Respublikos iki II pasaulinio karo, Lietuvos Respublikos nuo 1990, Vilniaus krašto (Litwa Srodkowa) bei Klaipėdos (Memel). Be šių, yra ir tam tikras kiekis trumpalaikių (laikinų) bei vietinių laidų, pvz., LTSR, Lietuvos po 1941 sukilimo, okupacinių ir pan..
* Maždaug 1918-20 metais buvo periodas, kai Vilniuje paraleliai, nesikirsdami tarpusavyje veikė trys paštai: Rusijos (komunistų), Lietuvos Respublikos bei Lenkijos (Pilsudskio). Nors visos šios šalys tarpusavyje kariavo, kai kurie konfliktuojančių pusių pašto skyriai veikė netgi tose pačiose patalpose - tai buvo svarbiau, nei kažkokie konfliktai.
* TSRS laikais yra išleista apie 50 pašto ženklų lietuviška tematika (LTSR, miestai, žmonės, etc.), ne mažesnį kiekį lietuviškos tematikos ženklų yra išleidusi ir Lenkija (Žalgirio mūšis, valdovai, etc.), lietuviškomis temomis išleidę ženklų yra Vokietija, Vatikanas bei kitos šalys.
* Filatelija - tai tiesioginis valstybių politinės egzistencijos pavyzdys, paliekantis pačius ryškiausius dokumentinius istorijos pėdsakus: neretai pašto ženklus išleidžia netgi šalys, dar nesuspėjusios išleisti savo pinigų - pašto veikla yra kritiškesnė, nei pinigų leidyba ar pan., pvz., Latvijoje ir Lietuvoje veikusi bermontininkų kariuomenė spėjo sukurti savo pašto skyrius ir leisti savo pašto ženklus.
* Filatelija labai ryškiai atspindi valstybių požiūrį į visuomenę, demokratiją, savo gyventojus, pašto ženklai neretai tampa ryškiu akcentu, parodančiu, kas yra kas - pvz., politiški Hitlerio Vokietijos pašto ženklai kraštutinai panašūs į Chruščiovo TSRS pašto ženklus (abi šios vyriausybės savo piliečiams buvo sulyginamai žiaurios, o apie Stalino žiaurumus sunku net pagalvoti).
* Nebrangių pašto ženklų rinkimas - puikus užsiėmimas vaikams, vargu ar reikia pasakoti, kodėl
* Apgalvotas senesnių pašto ženklų rinkimas - puikiausia, nesidevalvuojanti, stabiliai kylanti piniginė investicija į tolimesnę ateitį.
Ar reikia pridėti dar ką nors?
