Šiais laikais sunku įsivaizduoti savo gyvenimą be to dalyko. Na, pabandykim? Aha?
Be įprastinio panaudojimo, tualetinis popierius neretai naudojamas ir kitiems tikslams - jis tiks ir vietoje nosinės, ypač patogu turėti ruloną minkšto tualetinio popieriaus, kai sergi sloga. Tualetinis popierius tinka ir daiktų vyniojimui ir (iš bėdos) vietoje staltiesės.
Tarybiniais laikais tualetinį popierių (tiesa, pramoninį, o ne rulonėlius) dėdavo į visokias daktariškas ir ne tik daktariškas dešras - jis puikiai sugeria drėgmę, gerai malamas, beskonis. Itin gerai tikdavo tualetinis popierius į sovietmečio Rusijos kotletus: 1 dalis popieriaus, 1 dalis batono, 1 dalis maltų lašinių. Tiesa, Lietuvoje tokia kotletų technologija buvo mažiau paplitusi. Sklando gandai, kad tualetinį popierių esą deda ir į naujų rūšių "Tarybinius" lietuviškus mėsos produktus. Nors gal jie nesilaiko sovietinės technologijos?
Tualetinis popierius savyje turi daugiau celiuliozės, nei dauguma kitų popieriaus rūšių, todėl iš jo gaminamas ir nitroceliuliozinis parakas. Kadangi itin gerai sugeria drėgmę, tualetinis popierius idealiai tinka tvarsliavai. Labai patogu juo sugerti ir ant stalo išsiliejusį skystį. Tiesa, ir vieniems ir kitiems atvejams šiais laikais gaminamos specifinės šio popieriaus rūšys: smulkiai kapotas (parakui) ar platesniais rulonais (popieriniai rankšluosčiai).
O jei namuose užsiimsite menais - žinokite - papjė mašė namų sąlygomis irgi paprasčiausia pagaminti iš tualetinio popieriaus - jį tereikia sumirkyti vandeniu atskiestais klijais ir formuoti.
Taigi, dar keletas įdomių faktų:
1. 1792 Anglijoje pradėtas spausdinti "Senojo ūkininko kalendorius" ("Old Farmer’s Almanac") itin išpopuliarėjo dėl minkšto popieriaus ir pačios mažiausios kainos. Vėliau jis pradėtas leisti dar ir perforuotais lapeliais, su skylute viršuje, leidžiančia jį patogiai pakabinti tualete. Sako, dėl to tas laikraštis esą liaudyje įgijo "Butt Book" vardą.
2. Tualetinį popierių, Specialiai skirtą užpakalio šluostymui, 1857 metais išrado Niujorko gyventojas Joseph Gayetty.
3. Vikingai vietoje tualetinio popieriaus naudodavo vilnos kuokštus, romėnai - kempines, pasmeigtas ant pagaliukų, pirmieji Amerikos kolonistai - kukurūzų stiebus, japonai naudoja specialius plokščius medinius pagaliukus (panašius į tuos, kur gydytojai kiša į gerklę), Vidurio Azijos tautos (mongolai, kirgizai) - akmenukus, o arabai - smėlį. Lietuviai tuo tarpu nusivalydavo kuokštu žolės ar minkštų, drėgnų samanų.
4. Senais laikais (Viktorijos epochoje) žmonės gėdindavosi tualetinio popieriaus (daugelis kažkodėl gėdinasi ir dabar), todėl tualetinio popieriaus rulonų išradėjas, anglas W. Olcock pavadino tuos rulonus "popieriniais bigudukais".
5. 1991 "Audra dykumoje" operacijos metu tualetinis popierius tapo pagrindine sąjungininkų šarvuotosios technikos maskavimo priemone - jo spalva buvo panaši į smėlio, jis svėrė mažai, tiko vynioti ir kabinti įvairiausiais būdais, todėl specialios maskavimo priemonės nei iš tolo jam neprilygo.
6. Kažkoks Michael Bartell 2005 Frankfurto knygų mugėje sako, pristatė knygas, atspausdintas ant tualetinio popieriaus. Tai esą turėtų paskatinti žmones skaityti popierinias knygas šiame elektronikos amžiuje, nes tualetas - labiausiai tam tinkama vieta.
7. Maskvos drabužių dizaineriai prieš porą metų surengė įdomų renginį - tualetinio popieriaus madų demonstraciją, kur suknelės, skrybėlaitės ir net apatiniai buvo padaryti iš prasčiausio rusiško (to kietojo) tualetinio popieriaus.
|