Vakaro žinios žinios (2007 rugpjūčio mėn. 3 d.) rašo apie dirbtinai bankrutuojantį Lietuvos paštą.
Seimo audito komiteto nariai dar prieš pusmetį spėjo, kad bankrotinė situacija sukelta tyčia ir kad bus parceliuojamas pašto turtas - tai dabar ir pasitvirtina.
Pradžioje - išnaikintos pašto dėžutės, paskui - uždaryti skyriai kaimuose, dar vėliau - sutrumpintas pašto skyrių darbo laikas, paskui - milžiniškos nuolaidos stambiausiems vartotojams, tokiems, kaip bankai, draudimo įmonės ir pan. - viskas rodo, kad ilgalaikiai pašto veiksmai nukreipti į tyčinį nuostolių didinimą, ir net ne tam, kad pasipelnyti iš kelių komercinių įmonių sutaupytų lėšų, o tik tam, kad parduoti šios įmonės turtą.
Taigi, kaip rašo "Vakaro žinios", prognozės pildosi:
Pirmoji auka - sostinės senamiestyje, šalia Vilniaus universiteto, stovintis prašmatnus pastatas, kadaise buvęs istoriniais Pacų rūmais, vėliau atitekęs Lietuvos pašto žinion ir virtęs Ryšininkų kultūros namais.
Lietuvos pašto Ryšių su visuomene skyriaus viršininkė Gintarė Rimkuvienė "Vakaro žinioms" sakė, kad dėl šio pastato pardavimo buvo paskelbtas konkursas. Jį laimėjo Lenkijos ambasada Vilniuje. Pasirodo, lenkams namas Antakalnyje buvo per prastas, todėl ambasada persikels į senamiestį.
"Su Lenkijos ambasada jau pasirašyta pirkimo-pardavimo sutartis. Tačiau sandorio vertės skelbti negaliu. Nekomentuosiu ir to, ar konkurse dalyvavo vienintelis pirkėjas", - slapukavo G.Rimkuvienė.
Anot moters, tai nereiškia, kad Lietuvos paštas ruošiamas privatizuoti, nors ji neslėpė, jog Šv.Jonų gatvės namo pardavimas - didžiojo Lietuvos pašto turto išpardavimo pradžia.
"Tai - pirmasis parduotas Lietuvos pašto pastatas nuo tada, kai tapome akcine bendrove. Planuose - daug daugiau pardavimų. Yra parengtas planas, tačiau detalių atskleisti negaliu. Argumentas - norime dirbti pelningai. O norint dirbti pelningai, reikia parduoti nereikalingą turtą", - aiškino G.Rimkuvienė.
Seimo Audito komiteto vicepirmininkas Artūras Skardžius informavo, kad parlamentarai dėl Lietuvos pašto kreipsis į specialiąsias tarnybas.
"Seimo Audito komitetas rudenį kreipsis į specialiąsias tarnybas, kadangi nei iš Lietuvos pašto vadovybės, nei iš Susisiekimo ministerijos, kurios atstovų yra bendrovės valdyboje, nesulaukiame prašomos informacijos apie Lietuvos pašto žlugdymą. Nesulaukiame paaiškinimų, kodėl tarpininkams suteikiamos beveik 50 proc. nuolaidos už universaliąsias pašto paslaugas - monopolines paslaugas", - sakė A.Skardžius.
Anot parlamentaro visiškas nonsensas, kad milijonai litų prarandami dėl betikslių nuolaidų taikymo, o motyvuodamas nuostoliais Lietuvos paštas iš Vyriausybės išsikaulijo didesnius tarifus savo teikiamoms paslaugoms.
"Negana to, dar ir turtą pradėjo pardavinėti, argumentuodami, kad tik taip galima išvengti nuostolių. Toks argumentas yra niekinis. Išpardavimui nėra jokių motyvų. Čia slypi kieno nors komerciniai interesai, todėl ir parceliuojamas turtas", - pabrėžė A.Skardžius.
Tai tiek rašo "Vakaro žinios". Tuo tarpu kai kurie mano girdėti gandai (nesiimsiu įrodinėti jų tikrumo - čia jau ne mano reikalas) yra dar geresni: pasirodo, prieš porą metų pašto vadovybė nutarė suprivatizuoti Centrinio pašto pastatą Vilniuje, parduodama jį užsieninio kapitalo prekybos centrui. Ale ponas Abonentas pasirodė besąs greitesnis ir pardavė greta esantį Savivaldybės pastatą, todėl Centrinis paštas liko be pirkėjo. Visgi, pašto vadovybės sprendimu jau 2008 metais Centrinio pašto pastatas bus parduotas, šį kartą - užtikrintai. Dar geresnis gandas - pasirodo, apie 2008-2009 numatoma privatizuoti visą Lietuvos Paštą bei jau pusiau privačia tapusią įmonę "Pašto ženklas". Ir šitas sandėris esą jau patvirtintas Vyriausybės. Taigi, greitai galime tapti pirmąja Europos valstybe, neturinčia pilnaverčio pašto, o tik privatininkus.
Ką galiu pasakyti, remdamasis savo patirtimi, susijusia su įmonių vadyba: kapitalinio turto išpardavimas bei totalinis kaštų mažinimas, vykdomas veiklos pilnavertiškumo sąskaita (šiuo atveju - pašto dėžučių panaikinimas, smulkesnių skyrių uždarymas ir pan.) - tai 100 proc. patikimas požymis, kad įmonę valdo finansinis investuotojas. T.y., įmonės pertvarka vykdoma, orientuojantis ne į ilgalaikį įmonės veiklos gerinimą, o į du dalykus: pirmiausia - greitą pajamų gavimą iš dekapitalizacijos (faktinės vertės sumažinimo), o tada - į dirbtinį pelningumo padidinimą (ilgalaikių investicijų panaikinimo bei grubaus išlaidų sumažinimo sąskaita) ir paskui sekantį įmonės pardavimą. Taigi, net jei tartume, kad "Vakaro žinios" yra bulvarinis laikraštis, bendri požymiai rodo, kad šį kartą pataikytą į dešimtuką.
Esminis klausimas toks: kas organizuoja šį dalyką? Panašiam projektui įgyvendinti reikia bent kelerių metų bei labai stipraus palaikymo iš viršaus.
|